پروژه توسعه سامانه مدیریت اطلاعات مشتریان بانکی

  • صفحه اصلی
  • پروژه‌ها
  • پروژه توسعه سامانه مدیریت اطلاعات مشتریان بانکی
shape
shape
shape
shape
shape

پروژه توسعه سامانه مدیریت اطلاعات مشتریان بانکی

در ادبیات سنتی بانکداری، پرونده اطلاعاتی مشتریان به پرونده‌هایی اطلاق می‌شود که اطلاعات هویتی، شخصی و مرتبط با حساب‌های بانکی مشتریان در آن نگهداری می‌شود. هر پرونده، دارای یک شماره یکتا بوده که برای شناسایی مشتری در بانک از آن استفاده می‌شود. بعداً این اصطلاح به فایل‌های الکترونیکی (e-files) و داده‌های ذخیره شده مشتریان در آن‌ها نیز اطلاق گردیده است.

در بسیاری از محصولات بانکداری متمرکز (core banking)، یکی از ماجول‌های پایه، مربوط به پرونده اطلاعاتی مشتریان است. وظیفه این ماجول، مدیریت پرونده اطلاعاتی مشتریان به منظور نگهداری و به‌هنگام‌سازی همه اطلاعات هویتی و مرتبط با حساب‌های بانکی مشتریان و ارائه آن به سایر ماجول‌های بانکداری متمرکز و سایر سامانه‌های بانکی است. وجود این پرونده اطلاعاتی در مورد مشتریان به بانک اجازه می‌دهد که اطلاعات مشتری را فارغ از نوع حساب‌های بانکی مدیریت نموده و در تحلیل‌های مرتبط با مشتری از آن استفاده نماید.

در راستای تحقق رویکرد مشتری-محور (customer-centric) در نظام نوین بانکی، هدف از این پروژه، طراحی و ساخت یک سامانه نرم‌افزاری جدید، با نام «سامانه مدیریت اطلاعات مشتریان بانکی» با بهره‌برداری از فناوری‌های جدید نرم‌افزاری و سیستمی به‌منظور ایجاد یک پایگاه داده‌های متمرکز، یکپارچه و سازگار از اطلاعات مشتریان بانکی است.

Image
-->